Jak zbudować dużą społeczność na Instagramie?

Instagram to jeden z gigantów social mediów, który pozwala na zdobycie popularności, a także na dotarcie do potencjalnych klientów. Jedną z najważniejszych rzeczy, która ma wpływ na rozpoznawalność profilu, jest liczba jego followersów. Jeśli nie jesteś osobą znaną sama rejestracja na Instagramie, nie dostarczy Ci od razu na wejściu kilku tysięcy obserwujących. Zdobycie wielu fanów, którzy będą śledzić Twój profil to niełatwe zadanie i wymaga wielu poświęceń.

Jak powinien wyglądać profesjonalny profil?

Na Instagramie jest wiele sposobów, które pozwolą Ci osiągnąć satysfakcjonującą liczbę followersów. Nie możesz zapomnieć jednak, aby zacząć budować profil od podstaw. Już w momencie rejestrowania się na Instagramie musisz mieć pomysł na tematykę swojego profilu. Jeśli przykładowo lubisz gotować, możesz wrzucać zdjęcia swoich potraw. Warto zadbać o jednolitą formę fotografii, aby była ona przyjemniejsza w odbiorze. Dzięki temu Twoim fanom łatwiej będzie przeglądać wrzucone przez Ciebie posty.

Pamiętaj, że ładne zdjęcia to nie wszystko. Do każdego posta należy przygotować jak najbardziej trafny opis, który jest uzupełnieniem fotografii. W opisie oprócz tekstu wykorzystuj emoji, które uatrakcyjnią jego wygląd. Aby dotrzeć do osób, które mogą być zainteresowane tematyką Twojego profilu, używaj też hashtagów. Warto wpleść je naturalnie w tekst, ale najpopularniejszą formą jest umieszczenie ich na końcu opisu. Powinny one tylko i wyłącznie dotyczyć Twojego zdjęcia bądź profilu. Jeśli dodajesz zdjęcie ze swoim psem, możesz przykładowo dodać hashtag #pies lub #dog.

Profesjonalny profil powinien posiadać wypełniony biogram, który jest krótkim opisem profilu. Należy w nim zawrzeć podstawowe informacje o swoim profilu, aby potencjalni obserwujący wiedzieli, czego mogą się na nim spodziewać. Biogram powinien być estetyczny i przyjemny w odbiorze. Warto zastosować więc podobnie jak w opisach emoji, które odgrywa kluczową rolę na Instagramie. W biogramie możesz też zachęcić swoich fanów do odwiedzenia Twojej strony internetowej, gdyż jest możliwość umieszczenia w nim linka.

jak-uzupelnic-biogram-na-instagramie

*Przykładowy, uzupełniony biogram na Instagramie.

Jak zdobywać nowych obserwujących?

Jeżeli zależy Ci na większej liczbie obserwujących to najważniejszą rzeczą, o jaką musisz zadbać, jest publikowanie wartościowych treści i robienie tego regularnie. Zapewne nie raz zdarzyło Ci się zapomnieć o Twoim ulubionym profilu na Instagramie lub Facebooku z powodu jego słabszej aktywności. Wniosek jest z tego taki, że należy dbać o swoich obserwujących, dostarczając im regularnie nowe treści, w przeciwnym wypadku o Tobie zapomną.

Odpowiadaj na komentarze pod postami i wdawaj się w dyskusję ze swoimi fanami. Jest to świetna okazja na angażowanie swoich odbiorców i nawiązywaniu z nimi ciekawych relacji. Jeśli Twój profil obserwuje mała liczba osób, staraj się odpowiadać w miarę możliwości na wszystkie komentarze czy pytania. Kiedy osiągniesz większą liczbę followersów, może nie być to łatwym zadaniem, ale warto mimo wszystko udzielać się pod najciekawszymi wpisami Twoich fanów.

Pozostałe sposoby na pozyskanie obserwujących:

  • Udzielanie się na innych profilach – świetna okazja do pozyskiwania obserwujących, którzy są aktywni na innych profilach. Możesz śledzić popularne profile z Twojej niszy i udzielać się w komentarzach. Jeśli masz coś fajnego do powiedzenia to na pewno zwrócisz na siebie uwagę osób, które biorą udział w dyskusji.
  • Własny hashtag – dobrym pomysłem jest wymyślenie własnego hashtagu, którego będziesz używać we wszystkich postach. Hashtag ułatwi zapamiętanie Twojego profilu przez fanów. Możesz też zachęcić swoich obserwujących do używania hashtagu na ich profilach. Kiedy potencjalny obserwujący kliknie hashtag, łatwo trafi na Twój profil.
  • Oznaczanie znajomych na zdjęciach – kiedy publikujesz zdjęcie, na którym znajdują się Twoi znajomi, warto ich na nim oznaczyć. Sprawi to, że ich obserwujący sprawdzając, na jakich zdjęciach zostali oznaczeni, łatwo trafią na Twój profil.
  • Używanie geo-tagów – Instagram umożliwia oznaczać lokalizację, w jakiej zostało wykonane zdjęcie. Warto korzystać z tej możliwości, gdyż możesz dotrzeć do osób ze swojej okolicy.
  • Dystrybucja treści na innych kanałach – Jeżeli posiadasz już rozbudowany fanpage lub bloga, warto za ich pośrednictwem poinformować swoich fanów o profilu na Instagramie. Na fanpage’u jest możliwość stworzenie zakładki do Instagrama, a z bloga na Instagram możesz przekierować ruch przy pomocy zewnętrznych odnośników czy ikonek.
  • Promocja w grupach na Facebooku – dość skuteczny sposób na pozyskanie dużej liczby obserwujących w krótkim czasie, jednak nie jest to do końca rozwiązanie w 100% skuteczne. W grupach takich jak „Instagram Polska” znajdziesz sporo osób, jednak większość z nich, zaproponuje zapewne tzw. wymianę follow za follow. W wyniku takiego działania 80% obserwujących pozyskanych w ten sposób nie będzie śledziło Twojego profilu.
  • Płatna promocja – na Instagramie podobnie, jak w przypadku Facebooka możliwa jest płatna reklama. Jeżeli poważnie traktujesz swoją obecność na Instagramie, od czasu do czasu skorzystaj z tej formy reklamy. Tutaj również jak na Facebooku płacisz za konkretne działania wykonywane przez użytkowników.

jak-oznaczyc-znajomych-instagram

*Oznaczanie znajomego na zdjęciu na Instagramie.

Błędy, których nie warto popełniać

Podczas szukania sposobów na pozyskiwanie większej ilości obserwujących, możesz czasami skusić się na skorzystanie ze złych praktyk. Jedną z takich rzeczy jest kupowanie followersów, która poza zmianą liczby obserwujących nic nie zmienia. Są to pieniądze wyrzucone w błoto, które możesz przeznaczyć np. na płatną promocję profilu.

Drugą najgorszą praktyką stosowaną w celu powiększenia liczby obserwujących jest używanie botów. Co prawda jest to nieco skuteczniejsza opcja niż kupowanie obserwujących, ponieważ bot wchodzi w interakcję z realnymi użytkownikami. Nie mniej jednak pozyskani w ten sposób followersi poza oddaniem followa, mogą już więcej nie wejść na Twój profil.

Słabym pomysłem będzie też tzw. wymiana follow za follow z innymi użytkownikami. Podobnie jak w przypadku drugiej praktyki, możesz zdobyć w ten sposób większą liczbę obserwujących, jednak z powodu, że nie będą to naturalnie pozyskani fani, to nie masz co liczyć na duże zaangażowanie z ich strony na Twoim profilu.

Spotkałem się wielokrotnie też z zjawiskiem kupowania kont przez portale jak Allegro czy Olx. Nie do końca rozumiem sens takiego działania, gdyż w jaki sposób mamy prowadzić profil na Instagramie, który w przeszłości należał do innej osoby?

boty-na-instagramie

*Prowokacja zrobiona przez użytkownika warszawiakzwarszawy. Ten post skomentowało kilkaset botów.

O czym należy pamiętać?

Zakładając profil na Instagramie wielu z nas, szuka jak najskuteczniejszych sposobów na szybkie zdobycie dużej ilości obserwujących. Należy wszystko robić jednak z rozwagą, aby sobie nie zaszkodzić lub nie stracić pieniędzy. Jeśli na rozwój Instagrama możesz przeznaczyć pieniądze to, zamiast kupować lajki zdecydowanie, bardziej warto zainwestować w płatną reklamę lub wykupić dedykowany kurs. 

Należy pamiętać też, że złe praktyki, które omówiłem w tym artykule, nie tylko są nieskuteczne, ale także niosą ryzyko utracenia konta na Instagramie. Algorytm Instagrama z roku na rok jest coraz bardziej udoskonalany i na chwilę obecną nieźle radzi sobie m.in. z osobami, które używają botów. Niestety użytkowników korzystających z nielegalnych oprogramowań, w dalszym ciągu nie brakuje, dlatego my sami musimy takie zachowania piętnować.

Za zdobyciem obserwujących w sposób legalny i naturalny, na pewno kryję się większa satysfakcja. Fani też inaczej odbierają taki profil i chętniej podejmują z nami interakcje, kiedy wiedzą, że po drugiej stronie ekranu komunikuje się z nimi realna osoba.

 

Zobacz inne moje artykuły-> Artykuły
Chcesz poznać mnie lepiej?-> O mnie

Jeśli chcesz, abym coś dla Ciebie napisał, skontaktuj się ze mną -> Kontakt

JakubKorzyniewski

Pasjonat marketingu internetowego

Twitter Facebook
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Jakub Korzyniewski
Right Menu Icon