Jak zarabiać na forum internetowym?

Dobrze rozwinięte forum internetowe z dużą społecznością to dobra okazja do tego, aby zacząć je monetyzować. Duża ilość użytkowników w jednym miejscu może być atrakcyjna dla potencjalnych reklamodawców, którzy szukają miejsc w internecie, gdzie mogą się zareklamować. Oczywiście posiadając duże forum internetowe, możemy zarabiać na nim na kilka różnych sposobów. W tym artykule przedstawię kilka tych najpopularniejszych, które wypatrzyłem, jako użytkownik wielu forów internetowych.

Jak duże forum musi być, aby zarabiać?

Forum internetowe nie musi być duże, może mieć nawet kilkaset użytkowników, aby zarabiać. Od chwili założenia forum możemy włączyć system reklamowy Google AdSense, który będzie wyświetlał na nim reklamy. Zarobki z tego programu Google’a przy małej ilości użytkowników i odwiedzin mogą nie być zadowalające, ale powinny pokryć roczne koszty hostingu i domeny. Duże fora internetowe mogą na tym systemie osiągać znaczne kwoty miesięcznie, ale zazwyczaj Google AdSense jest wtedy dodatkiem dla innych metod zarabiania na forum dyskusyjnym.

Posiadając duże forum internetowe z ilością kilkudziesięciu tysięcy zarejestrowanych użytkowników, zyskujemy wiele możliwości, dzięki którym możemy zarabiać. Mowa tu przede wszystkim o dedykowanych współpracach z reklamodawcami. Jeśli prowadzimy duże forum dyskusyjne o tematyce aranżacji wnętrz mieszkań, to na pewno jesteśmy świetnym miejscem do promocji dla marek sprzedających meble. Jeśli firmy się do nas nie zgłoszą, co jest wątpliwe, to możemy sami wystąpić z propozycją współpracy płatnej lub barterowej. Dużą zaletą forum internetowego jest to, że można umieszczać bannery promocyjne w wielu miejscach, dlatego jest możliwa współpraca z większą ilością reklamodawców. Większość firm chce jednak mieć reklamę na forum internetowym na wyłączność i nie chcą pojawiać się na bannerach obok konkurencji.

Oczywiście mniejsze fora internetowe mają też możliwość współpracy z markami, jeśli są to fora specjalistyczne lub skierowane do wąskiej grupy odbiorców np. lekarzy. Reklamodawcy nie biorą pod uwagę, tylko i wyłącznie liczby zarejestrowanych członków, ale także ilość unikalnych użytkowników, którzy odwiedzają forum w miesiącu. Bardzo często zdarza się, że na forum dla dentystów zarejestrowanych jest np. 1000 użytkowników, a forum dodatkowo odwiedza 10.000 osób, które nie zarejestrowały swojego konta. Reklamodawca przed podjęciem współpracy zapewne poprosi administratora o podanie statystyk z Google Analytics lub innego narzędzia ze statystykami ruchu na stronie.

google-adsense-panel

*Zdjęcie podglądowe panelu Google AdSense, który jest najpopularniejszym sposobem zarabiania na własnej stronie internetowej.

Sposoby zarabiania na forum internetowym

Forum internetowe można monetyzować oczywiście na kilka innych sposobów. W tym fragmencie szczegółowo omówię najpopularniejsze metody zarabiania na forum internetowym. Tymi sposobami można zarabiać na każdym forum dyskusyjnym niezależnie od tematyki.

1. Google AdSense

Wcześniej już przeze mnie wspomniana metoda zarabiania na forum internetowym i innych rodzajach stron. Będąc zarejestrowanym w Google AdSense, możemy wyświetlać reklamy z usługi Google Ads, z której korzystają reklamodawcy. Im wyższej jakości jest nasze forum internetowe, tym lepsze reklamy będą się na nim wyświetlać. A lepsze reklamy to też większe stawki w Google AdSense. Reklamy możemy umieszczać w stopce forum internetowego, w jego bocznej kolumnie, nad działami forum czy pomiędzy postami w wątkach. Do wyboru mamy reklamy displayowe i tekstowe.

2. Programy partnerskie

Jeżeli sami chcemy decydować o tym co reklamować na forum internetowym, to możemy dołączyć do dowolnej sieci afiliacyjnej i znaleźć program partnerski, który pasuje tematycznie do naszego forum internetowego. Dobrze dobrana kampania pozwoli nam osiągnąć lepsze zyski niż Google AdSense. Możemy polecać produkty reklamodawców przy pomocy linków afiliacyjnych w postach na naszym forum lub podobnie jak w przypadku Google Adsense umieścić bannery promocyjne w wybranych miejscach strony. Jeśli oprogramowanie forum na to pozwala to nic, nie stoi na przeszkodzie, aby wysłać masową wiadomość do wszystkich użytkowników forum z linkiem afiliacyjnym.

3. Bezpośrednie współprace z reklamodawcami

Często osoby, które nie chcą się dzielić zyskiem z siecią partnerską, decydują się na bezpośrednie współprace z reklamodawcami. Współpraca bezpośrednia jest o wiele bardziej elastyczna, gdyż to my i reklamodawcy ustalamy warunki współpracy. Możemy rozliczać się na podstawie prowizji od sprzedaży czy ustalonego przez nas abonamentu np. emisji reklamy przez tydzień w górnej części forum. Bardzo popularną formą współpracy jest też oddanie części forum dla reklamodawcy w celu przeprowadzenia przez niego kampanii marketingu szeptanego w konkretnych działach. Może on wtedy dotrzeć naturalną dyskusją do swoich potencjalnych klientów.

4. Dostęp do płatnych treści

Dobrze rozbudowane forum internetowe o konkretnej tematyce, to często kopalnia wiedzy dla osób, które poszukują kluczowych informacji. Administratorzy, widząc zapotrzebowanie na treści o najwyższej jakości, umieszczają je w zamkniętych działach, do których dostęp mają osoby, które wykupiły abonament. Jest to jedna z lepszych form monetyzowania forum internetowego o wąskiej i specjalistycznej tematyce. Tego typu metoda świetnie sprawdza się na forach o zarabianiu w internecie. Dla użytkownika to w pewnym sensie rodzaj inwestycji, gdyż po wykupieniu abonamentu do płatnego działu, zyskuje on dostęp do materiałów, które mają mu pomóc w osiąganiu jeszcze większych zysków m.in. z programów partnerskich.

5. Konta premium, rangi na forum

Kolejną popularną metodą zarabiania na forum internetowym są konta premium lub rangi VIP. Często te dwa pojęcia używane są zamiennie, gdyż użytkownicy premium czy z rangą VIP mają dodatkowe przywileje w porównaniu do zwykłych profili. Pakiet dodatkowych uprawnień dla osób z kontem premium lub rangą VIP zależy od pomysłowości administratorów forów. Podczas korzystania z forów dyskusyjnych bardzo często spotykałem się z takimi przywilejami jak dostęp do działów VIP, nielimitowana ilość postów czy możliwość zareklamowania się na forum.

6. Sprzedaż linków SEO

Jeśli forum internetowe ma wysoki autorytet i pozycję w wyszukiwarce Google, możemy rozważyć sprzedaż linków pozycjonujących. Mają one kluczowe znaczenie dla stron, na które kierują. Linki zwrotne, czyli tzw. backlinki to jeden z najważniejszych aspektów, jeśli chodzi o SEO. Dzięki przekazywaniu mocy docelowej stronie internetowej umożliwiają jej uzyskanie wyższej pozycji w wyszukiwarce internetowej Google. Aby backlinki były skuteczne, muszą mieć atrybut dofollow.

7. Płatna rejestracja na forum

Kiedy stworzymy duże forum bogate wysokiej jakości treści, możemy zdecydować się na zamknięcie bezpłatnej rejestracji i wprowadzeniu płatnej. Nie zalecam wprowadzania tego na początku istnienia forum, gdyż trzeba najpierw je rozbudować i pozyskać sporo użytkowników. Dopiero w późniejszym czasie możemy ukryć treść forum internetowego dla osób bez zarejestrowanego konta i pobierać pieniądze za rejestracje. Prawdopodobnie nie każdy użytkownik zdecyduję się skorzystać z płatnej rejestracji, ale jeśli będzie np. mu zależeć na zobaczeniu wątku, który rozwiązuję jego problem, to zapewne pokusi się o założenie konta.

8. Dobrowolne dotacje

Dużą zaletą forów internetowych jest to, że społeczność korzystająca z nich często się przywiązuje. To świetna okazja, aby wdrożyć dobrowolne dotacje. Na pewno większość użytkowników forum, którzy lubią spędzać na nim swój czas, wpłaci pieniądze, jak spodoba im się cel. Warto go określić, aby użytkownik wiedział, na co będą przeznaczone pieniądze. W porównaniu do streamerów, którzy również zarabiają na dotacjach, nie spodziewałbym się tutaj wysokich zarobków, ale zawsze może stanowić to dodatkowe źródło dochodu.

Przedstawione przeze mnie metody zarabiania na forum internetowym należą do tych najpopularniejszych, ale jest ich jeszcze więcej. Wszystko zależy od administratora i od planu, w jakim chce rozwijać forum. Można by rzec – ile forów, tyle pomysłów na ich monetyzację.

Jak rozwinąć forum, aby zarabiać jeszcze więcej?

Forum internetowe nie musi być oczywiście samodzielną stroną internetową. Może być ono zapleczem dla sklepu internetowego, bloga czy chociażby portalu ogłoszeniowego. Ogromną zaletą forum internetowego jest to, że kiedy pozyskamy na nie dużą ilość użytkowników content, może się tworzyć bez większego naszego udziału. Musimy wtedy tylko nadzorować dyskusje, tworzyć nowe kategorie i działy na forum i dbać o jego promocję.

Forum może być świetnym dodatkiem do:

  • Bloga, na którym możemy publikować autorskie treści związane z tematyką naszej strony. Artykuły opublikowane na blogu, możemy promować w wątkach na forum czy w innym dowolnym miejscu. Blog + forum internetowe w obrębie jednej strony internetowej to świetny sposób na jednoczesne budowanie marki osobistej oraz dużej społeczności skupionej wokół określonego tematu czy branży.
  • Sklepu internetowego, na którym sprzedajemy produkty czy usługi. Możemy pytać na swoim forum internetowym użytkowników o opinię na temat tych produktów, ale jeśli sklep będzie dla nich atrakcyjny, to sami się z nim zapoznają.
  • Portalu ogłoszeniowego, na którym użytkownicy mogą sprzedawać swoje produkty i reklamować usługi. Na większości forów internetowych dostępne są działy z ogłoszeniami, dlatego warto je w ciekawy sposób połączyć z portalem ogłoszeniowym. Możemy przykładowo informować użytkowników, że oprócz stworzenia wątku w dziale ogłoszeń mogą się zareklamować na specjalnie przystosowanym do tego portalu.

To, co znajdzie się na naszej stronie internetowej, zależy tylko i wyłącznie od nas. Możemy od razu na jednej domenie założyć zarówno sklep internetowy, jak i forum dyskusyjne lub stworzyć oba projekty osobno. Jedno jest pewne – forum internetowe o dużym ruchu, jako samodzielny projekt strony internetowej jest marnowaniem potencjału. Fakt, można na samym forum internetowym zarobić duże pieniądze, ale rozwinięcie go o bloga czy sklep internetowy stwarza więcej możliwości do monetyzacji.

Inne sposoby na zarabianie w internecie: Jak zarabiać w internecie 1000 zł miesięcznie?

 

Zobacz inne moje artykuły-> Artykuły
Chcesz poznać mnie lepiej?-> O mnie

Jeśli chcesz, abym coś dla Ciebie napisał, skontaktuj się ze mną -> Kontakt

google-adsense-panel

JakubKorzyniewski

Pasjonat marketingu internetowego

Twitter Facebook
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Jakub Korzyniewski
Right Menu Icon