Jak budować markę osobistą w internecie?

Budowanie biznesu opartego na marce osobistej lub przy jej pomocy może okazać się wyjątkowo skuteczne. W dzisiejszych czasach z powodzeniem możesz wykorzystać popularność swojej osoby zarówno w biznesie stacjonarnym, jak i internetowym. Budowanie marki osobistej w sieci z roku na rok zyskuje na popularności. Kreować swój wizerunek możesz przy użyciu social mediów, bloga internetowego, czy kanału na YouTube. Te portale mogą posłużyć Ci, jako Twoje internetowe CV. W tym artykule dowiesz się, jak wykorzystać ich potencjał, aby pozyskiwać jeszcze więcej klientów.

Czym jest personal branding?

Personal branding to strategia marketingowa polegająca na promowaniu i kreowaniu własnego wizerunku. Bycie popularną osobą mającą duży autorytet może przydać Ci się w każdej dziedzinie. Niezależnie, czy jesteś sportowcem, blogerem, czy właścicielem sklepu internetowego – możesz dawać ludziom wartość i jednocześnie na tym zyskać. Jeśli jesteś przykładowo bardzo dobrym programistą, to możesz dzielić się swoją wiedzą na blogu internetowym. Umieszczaj tam wartościowe i przydatne treści, które odpowiadają na problemy i pytania Twoich klientów. Możesz budować swojego bloga w myśl zasady „Najpierw daje wartość za darmo, a później zarabiam na swojej wiedzy”.

Jak budować markę osobistą w internecie?

Zbudowanie solidnej marki osobistej w internecie pozwoli Ci osiągnąć znacznie wyższą sprzedaż. Dzięki temu będziesz postrzegany przez otoczenie w Twojej branży jako ekspert. Podczas pierwszego etapu personal brandingu zastanów się, z jakich mediów internetowych powinieneś korzystać. Facebook czy Instagram sprawdzi się w każdej branży, ale jeśli jesteś fotografem czy grafikiem, to przykładowo Twitter nie będzie zbyt dobrym medium dla Ciebie. Co prawda nie zaszkodzi prowadzić tam swój profil i śledzić hashtagi dotyczące Twojej branży. Twitter jest dedykowany głównie dziennikarzom, politykom i celebrytom, którzy dyskutują o bieżących wydarzeniach z kraju i ze świata.

1. Blog internetowy

Uważam, że prowadzenia bloga będzie nadawać się do każdej możliwej branży. Co prawda światowej sławy sportowcy raczej nie mają potrzeby zakładania swojego bloga i publikowania artykułów, gdyż ogromne zasięgi mają w social mediach. Blog internetowy będzie idealny dla osób, które chcą promować swoje produkty, usługi czy biznes w sieci. Jeśli jesteś informatykiem, to publikuj treści, które mogą wyszukiwać w internecie Twoi potencjalni klienci. Ideą blogów internetowych jest to, żeby dawać czytelnikom wartość za darmo. Oczywiście po jakimś czasie możesz wprowadzać płatne treści, kursy online, czy w ramach bloga promować płatne konsultacje dla swoich klientów. W artykułach i na stronie internetowej warto wspominać też o innych swoich kanałach takich jak: Facebook, Instagram, czy YouTube. Pamiętaj, że takie działanie buduje więź między Tobą a odbiorcą, który będzie śledził Cię w innych serwisach.

Największe zalety prowadzenia własnego bloga to:

  • Pozyskiwanie klientów poprzez wartościową treść.
  • Tworzenie więzi między prowadzącym bloga, a czytelnikami.
  • Zwiększenie zasięgu strony internetowej (dobra praktyka również przy okazji sklepów internetowych).
  • Budowanie marki osobistej oraz kreowanie wizerunku eksperta.
  • Utrwalanie wiedzy poprzez pisanie artykułów.
  • Możliwość monetyzacji bloga (kursy online, szkolenia, konsultacje, artykuły sponsorowane).

2. Profil na Facebooku i Instagramie

Na Facebooku dobrym rozwiązaniem będzie prowadzenie zarówno profilu prywatnego, jak i fanpage’a promującego Twoją markę osobistą. Profil prywatny jest w stanie osiągać nieco wyższe zasięgi niż fanpage, ale w przypadku marki osobistej różnice nie są aż tak kolosalne. Na koncie osobistym możesz zgromadzić 5000 znajomych, a powyżej tej liczby inni użytkownicy Facebooka będą mogli Cię jedynie obserwować. Fanpage jest nieco bardziej rozbudowany, gdyż możesz dodać więcej informacji o Twojej marce oraz masz możliwość zobaczenia statystyk postów. Na Instagramie natomiast jest dostępne zarówno konto prywatne, jak i biznesowe. Profil biznesowy różni się od prywatnego tym, że otrzymujesz dostęp do statystyk oraz możesz promować swoje posty. Jeśli chcesz utrzymać jak najlepsze i najbliższe relacje z Twoimi fanami, to dodawaj Facebook i Insta Stories.

Największe zalety prowadzenia profilu na Facebooku i Instagramie to:

  • Bardzo łatwy kontakt z klientem.
  • Możliwość promocji zewnętrznych kanałów.
  • Łatwa komunikacja z odbiorcami w komentarzach.
  • Zerowe koszty przy korzystaniu z możliwości organicznych.
  • Budowanie świadomości marki oraz większej rozpoznawalności.

3. Konto na Twitterze

Jeśli Twoja marka osobista ma duży potencjał, a fani uwielbiają śledzić nawet Twoje zwykłe wpisy bez zdjęć czy filmów, to zastanów się nad założeniem profilu na Twitterze. Pamiętaj, że średnia wieku użytkowników Twittera jest nieco wyższa niż ta na Facebooku czy Instagramie. Na tym portalu odnajdą się dobrze dziennikarze, politycy, czy znani sportowcy. Nieco gorzej wiedzie się na tym kanale YouTuberom i podobnym osobom z młodą widownią. Na Twitterze staraj się udostępniać wartościowe treści nawiązujące do bieżących wydarzeń oraz retweetuj ciekawe statusy innych użytkowników.

Największe korzyści płynące z posiadania profilu na Twitterze to:

  • Bardzo szybki dostęp do informacji.
  • Możliwość łatwiejszego kontaktu z osobami, które są dla nas inspiracją.
  • Szybki feedback od grupy docelowej.
  • Popularne tweety są komentowane w innych mediach, w tym tradycyjnych.

4. LinkedIn

Jedną z lepszych platform społecznościowych do budowania własnej marki osobistej jest LinkedIn. Serwis znacząco ułatwia też nawiązywanie kontaktów zawodowo-biznesowych. Możesz tam znaleźć ciekawe oferty pracy, a jeśli jesteś pracodawcą, to LinkedIn pomoże Ci wyszukać odpowiednich kandydatów. Budowanie marki osobistej na tym portalu zacznij od uzupełnienia profilu, gdzie możesz zamieścić swoje doświadczenie zawodowe, wykształcenie, licencje i certyfikaty. Warto dodać też swoje umiejętności, które mogą potwierdzić osoby, które z Tobą współpracowały. Po konfiguracji profilu możesz przystąpić do budowania swojego wizerunku. Zamieszczaj na tablicy wartościowe wpisy, udostępniaj treści ze swojego bloga internetowego lub innych kanałów. Udzielaj się w branżowych dyskusjach, jeżeli czujesz, że posiadasz odpowiednie kompetencje. Staraj się nie publikować wiadomości z Twojego życia prywatnego, gdyż ten portal nie jest idealnym miejscem do tego typu treści.

Największe zalety portalu LinkedIn to:

  • Łatwy i szybki dostęp do darmowej wiedzy.
  • Szeroka grupa odbiorców oraz zróżnicowane możliwości targetowania.
  • Wysoka pozycja profilu w wyszukiwarce Google.
  • Możliwość dotarcia do potencjalnych klientów i partnerów biznesowych.
  • Szczegółowe informacje o pracownikach.

5. Kanał na YouTube

Budowanie marki osobistej z wykorzystaniem YouTube’a jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Materiały video z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem, dlatego większość blogerów zakłada tam swoje kanały. Na filmach jesteś w stanie przekazać widzom, to czego nie możesz na blogu, czyli emocje. Bardzo dobrym rozwiązaniem mającym na celu budowanie więzi na linii twórca-widz jest prowadzenie transmisji na żywo. Dzięki temu możesz równolegle komunikować się z Twoimi widzami i odpowiadać na zadawane przez nich pytania. Polecam Ci zapisywać najczęściej pojawiające się pytania odnośnie Twojej twórczości. Możesz wykorzystać je do napisania wyczerpującego artykułu na Twoim blogu lub do zakładki z “FAQ”. W opisie pod filmem zamieszczaj linki do Twoich profil w mediach społecznościowych, a także do artykułów, które mogą przydać się Twoim obserwującym.

Największe zalety posiadania kanału na YouTube to:

  • Atrakcyjna treść, która ułatwi dotarcie do młodszej widowni.
  • Duże wsparcie dla pozycjonowanej strony (YouTube należy do Google’a).
  • Możliwość łatwiejszego przedstawienia swojej osoby (większa autentyczność).
  • Łatwa komunikacja z widownią w komentarzach, relacjach, czy podczas transmisji na żywo.
  • Możliwość monetyzacji kanału (Google Adsense, afiliacja, sprzedaż własnych produktów).

6. Inne media społecznościowe

Dostępnych portali społecznościowych jest oczywiście znacznie więcej. To Ty sam musisz wiedzieć, gdzie mogą być Twoi potencjalni klienci. Z pewnością nie można zapominać o Snapchacie, który w ostatnich latach traci niestety na popularności. Tam również podobnie jak na Instagramie, możesz zamieszczać swoje relacje, aby łatwiej komunikować się z fanami Twojej marki. Jeśli Twoja grupa docelowa jest wyjątkowo młoda, to możesz skorzystać z Tik-Toka, gdzie możesz dotrzeć do niej ciekawymi treściami video o rozrywkowym charakterze.

Inne portale społecznościowe, na których obecność warto rozważyć to:

  • Pinterest,
  • Google+,
  • Wykop.pl.

7. Fora internetowe, grupy na Facebooku

Tematyczne fora internetowe i grupy na Facebooku to bardzo dobre miejsca, aby komunikować się z ludźmi i pomagać im. Śledź fora internetowe i grupy związane z Twoją branżą i odpowiadaj na pytania osób, które mogą być Twoimi potencjalnymi klientami. Twórz ciekawe dyskusje, w których mogą brać udział specjaliści z branży. Na forum internetowym w sygnaturze i na Twoim profilu możesz zamieścić link do swojej strony internetowej, aby łatwiej było się z Tobą skontaktować. W przypadku Facebooka osoby zainteresowane Twoją pomocą mogą łatwo przejść na Twój profil. Tam też możesz zamieścić linka do strony internetowej np. w biogramie. Jeśli istnieje taka możliwość, to dołącz do grupy swoim fanpage’em. Kiedy posiadasz bardzo dużą społeczność, to świetnym rozwiązaniem będzie utworzenie własnej grupy. Będzie to świetne miejsce do dystrybucji treści oraz komunikacji z Twoimi fanami.

Największe zalety forów internetowych i grup na Facebooku to:

  • Fora tematyczne i grupy na Facebooku skupione wokół jednego tematu mają atrakcyjny ruch.
  • Możliwość odnalezienia swoich potencjalnych klientów.
  • Bezpośrednia komunikacji z użytkownikami i łatwe zbieranie feedbacku.
  • Możliwość poznania wpływowych ludzi z branży i dyskutowania z nimi.

8. Wpisy gościnne na innych blogach

Nie musisz publikować wartościowych treści tylko i wyłącznie na swoim blogu internetowym. Kiedy masz dobry kontakt z innymi twórcami z Twojej branży, to możesz z nimi współpracować. Zaproponuj wysokiej jakości wpis gościnny, w którym będziesz mógł się zareklamować. Właściciel bloga będzie miał wartościowy artykuł, a Ty dotrzesz z komunikatem do jego czytelników. Nic nie stoi na przeszkodzie by w ten sposób współpracować z wieloma blogerami, którzy również w ten sposób mogliby się reklamować na Twoim blogu.

Największe zalety wpisów gościnnych to:

  • Możliwość dotarcia do nowych odbiorców, którzy mogą być zainteresowani naszą osobą.
  • Uzyskanie wartościowego linka dofollow w treści tekstu lub w nocie o autorze.
  • Możliwość zyskania pozycji eksperta w danej dziedzinie.

Jakie korzyści daje silna marka osobista?

Jeśli już zbudujesz silną markę osobistą, to o wiele łatwiej będzie Ci przekonać Twoich potencjalnych klientów do zakupu produktów bądź usług. Nie będziesz musiał udowadniać, że znasz się na swojej pracy. Cena nie będzie wtedy kluczowym kryterium zakupowym, a klienci będą zwracać uwagę przede wszystkim na Twoje umiejętności czy doświadczenie. Posiadając silną markę osobistą o wiele łatwiej nawiążesz kontakty biznesowe oraz zrekrutujesz ludzi do Twojego zespołu.

Posiadając silną markę osobistą:

  • Masz większe zaufanie wśród potencjalnych klientów.
  • Możesz stawiać się w roli eksperta w dziedzinie, w której masz odpowiednie kompetencje.
  • Konkurencja z innymi firmami jest o wiele łatwiejsza.
  • Otrzymujesz ciekawsze zlecenia.
  • Możesz mieć wpływ na swoje otoczenie i być autorytetem dla wielu ludzi.

 

Zobacz inne moje artykuły-> Artykuły
Chcesz poznać mnie lepiej?-> O mnie

Jeśli chcesz, abym coś dla Ciebie napisał, skontaktuj się ze mną -> Kontakt

JakubKorzyniewski

Pasjonat marketingu internetowego

Twitter Facebook
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Jakub Korzyniewski
Right Menu Icon