Forum internetowe – jakie oprogramowanie wybrać?

Fora internetowe nie są już tak popularne, jak na początku XXI wieku z oczywistych względów. Znaczną uwagę internautów w obecnych czasach przyciągają media społecznościowe takie jak Facebook czy Instagram. Mimo wszystko fora dyskusyjne w dalszym ciągu są odwiedzane przez wiele osób, powstają też nowe, a najbardziej popularnymi są te specjalistyczne np. komputerowe. Ja sam mam wiele swoich ulubionych forów internetowych, które często odwiedzam. W tym artykule przedstawię najpopularniejsze oprogramowania, na których można założyć własne forum internetowe.

Najpopularniejsze oprogramowania forum internetowego

1. Invision Power Board – IPB

forum-internetowe-invision-power-board

*Przykładowe forum internetowe na oprogramowaniu Invision Power Board – devgaming.pl.

Komercyjne oprogramowanie forum internetowego, które możemy zobaczyć na większości polskich forów internetowych. Jest ono bardzo popularne przede wszystkim wśród forów komputerowych. Korzystają z niego takie fora jak forumpc.pl czy forum.pclab.pl. Producentem oprogramowania jest firma Invision Power Services Inc, która rozwija je od 2002 roku. Invision Power Board obsługuje bazy danych MySQL oraz Microsoft SQL Server 2000.

Największą zaletą Invision Power Board jest przejrzystość kodu źródłowego, który bardzo ułatwia ewentualne modyfikacje. Twórcy oprogramowania postawili też na bezpieczeństwo użytkowników. IPB posiada funkcje, które uniemożliwiają nieautoryzowany dostęp do ACP czy FTP. Ponadto oprogramowanie bardzo dobrze daje sobie radę z robotami spamerskimi.

Invision Power Board cechuje się też wysoką funkcjonalnością i stabilnością działania. Oprogramowanie zapewnia administratorom wiele profesjonalnych dodatków, skinów czy narzędzi dla developerów. Support IPB bardzo szybko odpowiada na pytania użytkowników i sprawnie pomaga rozwiązywać problemy.

Jak każde oprogramowanie forum internetowego Invision Power Board ma też swoje wady. Jedną z największych wad dla większości osób będzie konieczność wykupienia licencji na korzystanie ze skryptu forum internetowego. Po wygaśnięciu licencji możemy oczywiście legalnie korzystać z oprogramowania, jednak niestety nie wgramy żadnej aktualizacji. Invision Power Board potrzebuje też bardzo dobrej maszyny, aby działał optymalnie. Na słabszych maszynach ma zdolność do zawieszania się i forum działa zbyt wolno.

2. MyBB

forum-internetowe-mybb

*Forum postawione na oprogramowaniu MyBB.

Darmowe oprogramowanie forum internetowego, które wyglądem interfejsu przypomina IPB Board i vBulletin. MyBB działa na licencji LGPL, wykorzystuje PHP oraz bazę danych MySQL. Jak na darmowy silnik forum internetowego oferuje dużo możliwości konfiguracyjnych. Możemy zmieniać motyw za pomocą panelu administratora, a pluginy wgrywać poprzez FTP.

Oprogramowanie MyBB jest bardzo przyjazne i wygodne dla webmasterów. Jest ono bardzo proste w obsłudze, a z instalacją aktualizacji nie ma najmniejszych problemów. Użytkownicy forum, które korzysta ze skryptu MyBB, również nie będą mieli problemów, aby korzystać bezproblemowo z jego funkcji. Oprogramowanie udostępnia użytkownikom zarejestrowanym na forum takie funkcjonalności jak: system reputacji, możliwość wgrania własnego avatara, dodawanie znajomych, dodawanie podpisów (sygnatur) oraz możliwość subskrypcji dowolnych działów.

Na forum, które korzysta z MyBB, możemy załączać pliki do postów, tworzyć ankiety oraz cytować wiele odpowiedzi w jednym poście. Kiedy spodoba nam się dyskusja w dowolnym temacie na forum, możemy ustawić, aby przychodziły nam powiadomienia o nowych postach w wątku. Jest to doskonała możliwość, aby być na bieżąco z ulubionym tematem na forum i w miarę szybko odpowiadać osobom, które weszły z nami w dyskusje.

Niestety MyBB ma oczywiście kilka wad względem płatnych skryptów forów internetowych. Przede wszystkim oprogramowanie jest mało wydajne, dlatego, jeśli planujesz stworzyć ogromne forum internetowe, wybierz IPB lub vBulletin. MyBB też ma o wiele mniejsze możliwości, jeśli chodzi o integracje z zewnętrznymi aplikacjami. Z roku na rok spada popularność tego oprogramowania, a co za tym idzie rzadziej, wydawane są aktualizacje.

https://webboard.pl – Polski support MyBB

3. Simple Machines Forum – SMF

*Oficjalny support Simple Machines Forum.

Darmowy skrypt forum internetowego nieco mniej popularny niż MyBB czy IPB, ale w żaden sposób nieodstający pod kątem możliwości, jakie oferuje. Simple Machines Forum jest napisane w języku PHP i wykorzystuje bazę danych MySQL, SQLite lub PostgreSQL. Mimo że SMF nie oferuje tak dobrze wyglądających szablonów, jak MyBB, to jest zdecydowanie bardziej wydajne i świetnie obsłuży większe fora internetowe.

Twórcy Simple Machines forum postawili przede wszystkim na bezpieczeństwo użytkowników. Możemy też dowolnie edytować słowa, które mają być cenzurowane automatycznie przez forum. Simple Machines Forum jest w 48 językach, posiada on oczywiście polską wersję językową.

Oprogramowanie jest bardzo proste w obsłudze, a zarządzanie nim nie powinno sprawić trudności nawet początkującym administratorom. Skrypt można łatwo rozbudować a nowe funkcjonalności.

Największą wadę Simple Machines Forum są bardzo rzadkie aktualizacje. Użytkownicy narzekają też na brak popularnego BBCode, który umożliwia sprawne formatowanie tekstu.

4. phpBB

forum-internetowe-phpbb

*Forum korzystające z phpBB.

Najpopularniejsze i najstarsze darmowe oprogramowanie forum internetowego. Spotkać je można na wielu forach internetowych, chociaż w ostatnich latach traci nieco na popularności. Główne zalety phpBB to dostępność do wielu dodatków oraz modyfikacji, a także szablonów. Oprogramowanie obsługuje wiele baz danych, w tym popularne MySQL. 

phpBB działa na licencji wolnego oprogramowania GPL, która pozwala na wszelkie modyfikacje oraz dalsze rozprowadzanie. Administratorzy stron mogą zarządzać forum przez prosty panel administracyjny, wgrywać usprawnienia, a także pluginy.

Powstała też zmodyfikowana wersja phpBB by Przemo, która ma zdecydowanie więcej funkcjonalności, aniżeli phpBB. Niestety jest to rozwiązanie mniej stabilne, przez co większość użytkowników zostaje przy standardowej wersji.

5. vBulletin

forum-internetowe-vbulletin

*vBulletin – wygląd interfejsu forum internetowego.

Komercyjny skrypt forum dyskusyjnego, nieco mniej popularny niż Invision Power Board, ale też często wybierany przez administratorów forów internetowych. Oprogramowanie vBulettin oferuje możliwość instalacji wielu modyfikacji na oficjalnym forum całkowicie za darmo!

Administratorzy forów mają możliwość integracji forum z Facebookiem, a także uruchomienia go jako osobna aplikacja mobilna. Użytkownicy mogą wtedy korzystać z forum na systemach Android czy iOS.

Oprogramowanie zostało w pełni przetłumaczone na język polski, jest też stale rozwijane. Licencję w przypadku vBulletin wykupuje się na konkretną wersję oprogramowania, a nie na dany okres.

6. FluxBB – wcześniej PunBB

forum-dyskusyjne-fluxbb

*Przykładowy szablon forum postawionego na FluxBB.

Darmowy skrypt forum internetowego działający na licencji GNU GPL. FluxBB jest rozwinięciem wcześniejszego oprogramowania PunBB, które zostało sprzedane w 2007 roku komercyjnej spółce. Przez coraz rzadsze aktualizacje oprogramowanie FluxBB jest bardzo mało popularne wśród administratorów forów internetowych.

FluxBB jest napisane językiem PHP, obsługuje bazy danych takie jak MySQL, PostreSQL i SQLite. Ostatnia aktualizacja została wydana 20 października 2014 roku.

Niestety FluxBB nie posiada na chwilę obecną polskiego supportu, co sprawia, że ciężko znaleźć polskie forum, które z owego oprogramowania korzysta.

Mniej popularne oprogramowania to:

  • Phorum
  • Vanilla
  • YaBB
  • XenForo

Jakie oprogramowanie forum internetowego wybrać?

Przed założeniem forum internetowego musimy oczywiście wybrać oprogramowanie, na którym chcemy go zainstalować. Jeśli ma być to komercyjny projekt bądź uzupełnienie strony firmowej, powinniśmy wdrożyć płatny skrypt IPB lub vBulletin. Kiedy forum ma być przeznaczone dla wąskiej grupy użytkowników lub ma mieć charakter zamknięty, warto rozważyć darmowe oprogramowania jak MyBB czy Simple Machines Forum.

Przed wyborem oprogramowania forum internetowego odpowiedzmy sobie na takie pytania:

  1. Do czego będzie nam forum potrzebne i jaki ma mieć charakter?
  2. Dla kogo robimy to forum?
  3. Czy grupa odbiorców naszego forum stawia na bezpieczeństwo, wygląd czy funkcjonalność?
  4. Czy jesteśmy w stanie bezproblemowo obsługiwać dane oprogramowanie?
  5. Czy zależy nam na częstych aktualizacjach?

 

Zobacz inne moje artykuły-> Artykuły
Chcesz poznać mnie lepiej?-> O mnie

Jeśli chcesz, abym coś dla Ciebie napisał, skontaktuj się ze mną -> Kontakt

JakubKorzyniewski

Pasjonat marketingu internetowego

Twitter Facebook
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Wuyaso
Wuyaso
2 lat temu

Ja najbardziej wolę MyBB. Darmowe, moim zdaniem nie odstaję strasznie od płatnych IPB czy vBulletin.

Jakub Korzyniewski
Right Menu Icon